Děvčátko se sirkami-H.Ch.Andersen

2. dubna 2010 v 21:15 |  povídky
Možná je zváštní číst v mém věku pohádky ale někdy musíme dohnat věci,které jsme nestihly.Avšak tahle pohádka ve mě zanechala něco jiného než ty ostatní.I když je velmi smutná...
Byla hrozná zima, sněžilo a smrákalo se k večeru, však to byl také poslední večer roku, večer silvestrovský. A v té zimě a v té tmě šlo po ulici malé děvčátko, prostovlasé a bosé. Pravda, když šla z domova, měla sice pantofle, ale co ty jí byly platné!
Byly jí totiž hrozně veliké, předtím je nosila její maminka, takové byly veliké, a teď je malá ztratila, když přebíhala ulici, protože se kolem hrozně rychle hnaly dva kočáry. Jeden pantofel nemohla najít a s druhým jí utekl jeden uličník, že prý až sám bude mít děti, poslouží mu jako kolíbka.
Bosé nožičky mělo děvčátko zrudlé a promodralé mrazem. Ve staré zástěře měla hromadu sirek a ještě jich svazeček držela v ruce. Celý den od ní nikdo nekoupil ani jednu, ani pětník jí nikdo nedal. Hladová a promrzlá chodila po ulicích a vypadala naprosto zuboženě, chudák malá. Sníh jí padal do dlouhých plavých vlasů, tak hezounce vzadu na krku zvlněných, ale na parádu ona opravdu neměla ani pomyšlení. Ze všech oken zářilo světlo a celou ulicí lákavě voněla husí pečínka, však byl také Silvestr - ano, na tohle myslela.
Nakonec se usadila a schoulila do koutku mezi dvěma domy, jeden vyčníval do ulice o kousek víc než ten druhý. Nožičky stáhla pod sebe, ale teď jí byla zima ještě víc a domů se bála, vždyť neprodala za celý den ani sirku, nedostala ani pětník, tatínek by jí natloukl. Ostatně i doma byla zima, v podkroví měli jen tu střechu nad hlavou a všude tam fičelo dovnitř, i když ty největší škvíry ucpali slámou a hadry. Ručičky měla skoro úplně mrtvé mrazem. Ach, takhle aspoň jedna sirka, to by bylo blaho. Kdyby si tak troufla aspoň jednu ze svazečku vytáhnout, rozškrtnout ji o zeď a ohřát si prsty! A teď tedy jednu vytáhla, škrt, jak zajiskřila, jak hoří! Teplounký, jasný plamínek to byl, jako svíčička, když kolem ní přidržela dlaň. Jaké to bylo podivuhodné světlo! Děvčátku připadalo, že sedí u velkých železných kamen s lesklými mosaznými koulemi a mosazným válečkem, oheň v kamnech tak krásně hořel a blaženě hřál. Ach, děvčátko natahovalo nožky, aby si je také ohřálo; v tom plamen zhasl. Kamna zmizela - děvčátko sedělo na chodníku s oharkem ohořelé sirky v ruce.
Rozškrtlo novou, rozhořela se, svítila, a jak její záře dopadala na zeď, stávávala se zeď průhlednou jako závoj; děvčátko jí vidělo do světnice. Stál tam stůl prostřený zářivě bílým ubrusem a jemným porcelánem a na něm překrásně voněla pečená husa plněná jablky a švestkami! A co bylo ještě nádhernější - husa vyskočila z mísy, kolébala se po podlaze s vidličkou a nožem v hřbetě a zamířila přímo k chuděrce děvčátku. V tom sirka zhasla a děvčátko vidělo zas jen studenou masivní zeď.
Škrtla další. A hned seděla pod tím nejkrásnějším vánočním stromkem, byl ještě větší a ještě bohatěji nazdobený než ten, co letos o Vánocích viděla skleněnými dveřmi u jednoho bohatého kupce. Na zelených větvích hořelo tisíce svíček a ze stromku na ni shlížely pestré obrázky, takové, jaké byly ve výlohách obchodů. Maličká vztáhla ruce nahoru - a v tom sirka zhasla, vánoční svíčky stoupaly výš a výš, teď viděla, že jsou to jasné hvězdy, jedna právě spadla a po nebi za sebou zanechala dlouhou ohnivou čáru.
"Někdo umírá!" řeklo si děvčátko, neboť její babička, jediný člověk, který k ní byl kdy hodný, ale která již umřela, říkávala: "Když padá hvězda, odchází nějaká duše k Bohu." Děvčátko znovu rozškrtlo o zeď sirku; zazářila a v její záři se mu objevila babička. Nesmírně jasná, zářící přívětivá a předobrá.
"Babičko," zvolala maličká, "vezmi mě s sebou! Já vím, že až zhasne sirka, budeš pryč, pryč jako ta roztopená kamna, jako ta krásná husička a jako ten nádherný vánoční stromek." A honem rozškrtla všechny zbylé sirky, co jí ve svazku ještě zbývaly, chtěla babičku ještě zdržet. A sirky se rozzářily takovým světlem, že kolem ní bylo jasněji než za bílého dne. Babička ještě nikdy nebyla tak hezká a tak veliká. Zvedla si holčičku do náruče a obě spolu letěly v lesku a radosti vysoko převysoko; tam nebyla ani zima, ani hlad, ani úzkost ani strach - byly u Pánaboha!
Ale v zákoutí u domu sedělo v mrazivém jitru děvčátko s červenými tvářemi; s úsměvem na rtech a bylo mrtvé; zmrzlo v poslední večer starého roku. Novoroční jitro se rozbřesklo nad mrtvolkou sedící tam se sirkami, jejichž jeden svazeček byl téměř vyškrtán. "Chtěla se ohřát, "říkali lidé. Ale nikdo nevěděl, co krásného viděla a v jakém jasu odešla s babičkou do radostí Nového roku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (216)
Zobrazit starší komentáře

201 Annacloni Annacloni | E-mail | 30. října 2017 v 2:32 | Reagovat
202 PatrickPhode PatrickPhode | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 4:31 | Reagovat

Последние строительные новости здесь <a href=http://sportdon.ru/>sportdon.ru</a>

203 Ffnhhjxalibra Ffnhhjxalibra | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 8:50 | Reagovat

bad credit car loans
<a href="https://cashecbya.com">cash advance usa</a>
mortgage loan calculator
<a href=https://cashecbya.com>fast payday loans</a> ’

204 Richardwoofs Richardwoofs | E-mail | Web | 7. listopadu 2017 v 1:02 | Reagovat

Cheers, Awesome stuff.
canadianpharmaciesbnt.com
approved canadian pharmacies online

205 adrianasw3 adrianasw3 | E-mail | Web | 8. listopadu 2017 v 3:02 | Reagovat

Started new cobweb project
http://europe.meet.erolove.top/?post.melissa
  uk asian dating sites dating sites sa websites with affiliate programs guys meet guys gratis sexchat

206 Vaingloelept Vaingloelept | E-mail | 10. listopadu 2017 v 23:07 | Reagovat

Once more, I discover so many attention-grabbing men and women and subjects to debate right here.
Should you even now have some concerns still left - be at liberty to jot down me.

207 Vaingloelept Vaingloelept | E-mail | Web | 14. listopadu 2017 v 15:42 | Reagovat

Once again, I obtain a lot of appealing people and subject areas to debate below.
In case you nonetheless have some questions remaining - feel free to write down me.
https://ivanplenty.com/

208 tiffanyus18 tiffanyus18 | E-mail | Web | 17. listopadu 2017 v 5:03 | Reagovat

Pron blog situate  
http://arab.adultnet.in/?kiley
  erotic mags erotic novels authors erotic film festival sexy videos for free erotic workout

209 CarmineMus CarmineMus | E-mail | Web | 17. listopadu 2017 v 9:42 | Reagovat

In the corporate globe, it is imperative that a proper company put on ought to be utilized at all occasions. Even though some other branches of careers have already turn out to be lax as much as their specific dress code is worried, there are nonetheless instances that its staff are required <a href="https://www.wirisi.com/dress-shoes-for-women-fashion-ladies-cheap-heels-online-1000112417906001.html">your input here</a> dress properly. This might include participating in business conventions and seminars or maybe a official workplace functions.

No make a difference what you have listened to, deliver 3 copies of your resume. All as well often, HR did not make copies nor distribute yours. If you display-up without it and HR dropped the ball, you will look bad, not HR.

To my amazement, they have Clarks footwear! I couldn't think it! Of course the choice is a lot smaller sized. The cost for Clarks at Gabe's is $25.99. No much more, no much less. I must now have 30 pairs of Clarks ranging from boots, sandals, gown footwear and mules. I can actually put on their three inch heels at the ripe old age of 54. They generally will have only two or three pairs of every selection in your size. It doesn't make a difference; I usually like what ever style is available. If you reside close to a Gabe's you're lucky. I have a girlfriend that life in Texas, and the initial quit when she arrives for a visit in PA is Gabe's!!

One often ignored stage in the process is to do some research on your prospective employer. Knowing a small bit about their management team, their products, their tradition and their monetary health could give you perception into what they are searching <a href="https://www.wirisi.com/womens-sandals-buy-online-cheap-ladies-high-heels-shoes-1000112517921002.html">mens shoes online</a> in an employee and what you want in an employer. Even knowing a small about the individuals with whom you are interviewing will give you insight that might just land you the job.

There are other options to wandering the streets looking for a bargain. Shopping on-line for a fairly priced pair of cheap <a href="https://www.wirisi.com/new-women-s-heels-online-buy-ladies-fashion-shoes-pumps-1000111417830002.html">cheap boots for women online</a> is 1. This is ideal simply because there is no require to even depart house to discover what you are searching for. With the web you can discover everything you could want correct from the comfort of home. This tends to make shopping palatable even to the most macho, male chauvinist, anti-buying male!

You don't need anything fancy or clever. You don't need anything unique to comment on. You just consider Whatever she is sporting or holding and comment on it AS IF IT Had been different or fascinating. Then, by virtue of subsequent it up with a quick tease, you get her mind off her initial protection (IS HE Secure?) and on to validating herself a little to you. This is the main psychological underpinning of the whole "TEASE TO Please" technique. And I just gave it to you in a simple, workable <a href="https://www.wirisi.com/womens-fashion-shoes-online-ladies-cheap-heels-footwear-1000112417915001.html">best shoe sites</a>.

Your suits are almost total, but you nonetheless need a couple of extra products before you can contact it a working day. Beginning from the leading and working down, the initial factor you need is a belt. You basically have two options right here: black leather and brown leather-based. That's it. No studs, no large bulky buckles, and most importantly, no other colours! Maintain them skinny and professional.

Do not forget that there is a kids Diesel line that is also available. This guarantees that no matter what your age or gender, you will be able to appreciate the Diesel brand. You can discover a big selection for any period for each children and adults. With Diesel brand, you ought to not stop at just diesel denims, allow them to gown you from head to toe.

210 AnthonySwich AnthonySwich | E-mail | Web | 19. listopadu 2017 v 0:52 | Reagovat

pharmacy prices compare

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadian pharmacies shipping to usa</a>

best online international pharmacies

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian pharmacies shipping to usa</a>

211 DanielTic DanielTic | E-mail | Web | 20. listopadu 2017 v 0:12 | Reagovat

Модные женские советы здесь <a href=http://ppfood.ru/>ppfood.ru</a>

212 AnthonySwich AnthonySwich | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 11:29 | Reagovat

highest rated canadian pharmacies

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadapharmacy
</a>

walmart pharmacy price check

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canadian online pharmacies</a>

213 AnthonySwich AnthonySwich | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 13:04 | Reagovat

mexican online pharmacies

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadian pharmacy</a>

cheap prescription drugs online

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>web
</a>

214 AnthonySwich AnthonySwich | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 14:39 | Reagovat

prescription drug price comparison

<a href="http://canadianpharmaciesbnt.com/">canadian pharmacy</a>

no prior prescription required pharmacy

<a href=http://canadianpharmaciesbnt.com/>canada drug</a>

215 nathanieloi16 nathanieloi16 | E-mail | Web | 23. listopadu 2017 v 17:48 | Reagovat

Hi new website
http://euro.dating.hotblog.top/?gain.odalys
  matchmaking services single dad needs help bi swingers best singles dating sites cape town personals classifieds

216 Shelbycop Shelbycop | E-mail | Web | 25. listopadu 2017 v 2:42 | Reagovat

I am sorry for off-topic, I am considering about building an informative website for kids. Will probably commence with posting interesting facts like"Mexico City sinks about 10 inches a year"Please let me know if  you know where I can find some related information and facts like here

http://www.singledrop.org/2016/07/do-you-need-some-help-with-dissertation-writing/

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama